SECİMSENİN MEDYA AJANSI

Facebook Reklamları

Seçim Senin sizi gerçek hedef kitlenizle buluşturur!

Sosyal Medya Stratejilerinizi detaylı analizlerin ardından belirler, sosyal medya hesap yönetiminizi kitlenizle sizi bütünleştirecek şekilde yönetir, yaratıcı kampanya ve aplikasyonlarla markanızı zirveye taşır.

Neden Facebook Reklamları?

Sosyal medya platformları arasında en büyük hacim sahibi, Facebook. 2017 ilk çeyrek raporlarına gore Türkiye’deki kullanıcı sayısı 40 milyonun üstünde ve bu rakam her geçen gün artmakta. Sosyal medyada şahsi hesapları ile var olanların her ne kadar platform tercihleri farklılık gösterse de genel kullanıma baktığımızda, Facebook öteki platformların önünde yer almaya uzun bir müddet daha devam edecek benzer biçimde gözüküyor.

Peki kullanıcılar niçin Facebook’u seçiyor? Herkes orada diye mi, kullanması basit diye mi veya desteklediği fazlaca muhtelif paylaşım tipleri ile kullanıcılara istedikleri anda istediklerini paylaşabilme özgürlüğünü tanıyor olması mı bu seçimin sebebi? Sosyal medya kullanıcılarının Facebook’u tercih etmesinin sebebi her ne olursa olsun, Facebook dijital ortamlarda marketing yapmak isteyenler için de en gözde platform. Ancak, Facebook üstünden marketing yapmak, sanılanın aksine Facebook’taki şahsi hesaplardan paylaşım yapmak kadar basit değil. Aslında Facebook, reklam verenlerin sayısını arttırmak için bu mevzuda tam tersini iddia ediyor. Pazarlama hedefleriniz belli ise Facebook reklamları ile hedefinize ulaşmanızın fazlaca basit bulunduğunu söylüyor.

Evet, isteyen hepimiz Facebook üstünden kolayca reklam verebilir fakat bütçesini amacına müsait harcamak, hedeflerine ulaşmak ve elde edebileceği en yüksek performansı sağlamak her vakit olası olur mu? En rahat Facebook reklamı olarak gördüğümüz ‘Gönderi Etkileşimi’ reklamlarında bile hedeflemenin hatalı yapılma olması, vakit ve para yitirilmesine sebep olduğu benzer biçimde sonuçta Facebook reklamlarının işe yararlılığını da tartışılır hale getiriyor. İşte bu yazımızda en önce Facebook reklamlarının ne işe yaradığını ve hangi amaçlar için iyi mi kullanılması icap ettiğini detaylarıyla inceleyeceğiz.

Facebook Reklamları Nedir?

Facebook reklamları, marka ve işletmelerin ulaşmak istedikleri kitlelere, kendilerini en iyi özetleyen cümleleri kurarak erişebildikleri ücretli mesajlardır. Reklam vermek isteyenler, amaçlarına en müsait Facebook reklam tipini kullanarak muayyen kampanyalarını tanıtabilir ve destekleyebilir.

Facebook Reklamları Vererek Ne Yapmak İstiyorsunuz?

Marka ve işletmenin amacı her ne olursa olsun, Facebook marketing araçları yardımıyla hedefe varmaları kolaydır. Ancak amacın iyi belirlenmiş ve hedeflemenin doğru yapılma olması gerekliliğini yine hatırlatalım. Marka ve işletmelerin Facebook reklamlarını kullanarak;

  • – Varlıklarını güçlendirmek,
  • – Bilinirlik kurmak,
  • – İnsanların keşfetmesini sağlamak,
  • – Potansiyel alan kişi bulmak,
  • – Satışları arttırmak,
  • – Sadakat kurmak

benzer biçimde amaçları olabilir. Kullanıcı davranışlarını fazlaca iyi çözümleme eden ve bu yönde devamlı kendini geliştiren bir platform olan Facebook, bu maddelerde bahsettiğimiz bütün amaçlar için reklamverenlerin hedeflerini gerçekleştirmesine destek olabiliyor.

Şimdi; sektörden bağımsız olarak her türden işletmenin keşfedilmek, dikkat çekmek, bilgilendirmek, ürünlerini sergilemek, potansiyel alan kişi ağlarını genişletmek ve satışları arttırmak benzer biçimde hedefleri olduğu gerçeğinin üstünde düşünelim ve Facebook sponsorlu reklamları ile bu amaçlara iyi mi yardımcı sağlayabiliriz ona bakalım.

Facebook İşletmelerin Varlığını Nasıl Güçlendirir?

Facebook ve Instagram analizlerine gore; kullananların büyük bir çoğunluğu yeni bir şeyler keşfetmek için hesaplarını açıyor ve günün küçümsenemeyecek bir bölümünde online takip yapıyor. Bu keşfetme sürecinde; arkadaş, akraba veya ünlüleri merakla izlemenin yanı sıra marka ve işletmelerin kampanya takipleri, yeni ürün lansmanları, tenzilat günleri benzer biçimde haberlerini izlemek de bulunuyor. İşte tam da bu sebepten, bilhassa online alışveriş imkanı elde eden bütün markaların ne olursa olsun Facebook’da da yer alması gerekiyor. Üstelik işletmeleri asla yormayan aslına bakarsanız mobil ahenkli bir yapıya haiz olan Facebook sayfaları, müşterilerin her yerden ve her vakit işletmelere kolayca ulaşmasını, mamüller ile alakalıki fikirlerini belirtmesini ve işletmeye hususi bildiri atabilmelerini de sağlıyor. Burada dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan tek bir şey var. O da; işletme sayfaları oluşturulurken doğru tanımlamalar yapmak, sayfaya amaca müsait düğmeleri yerleştirmek ve kolayca ulaşılmasını sağlamak için profilde yer edinen detayları eksiksiz doldurmak. İşletmelerin varlığını güçlendirecek olan Facebook reklamları; en önce Facebook kullanıcılarının sayfanın varlığından haberdar edilmelerine destek oluyor. Sayfayı takip etmelerini, iletişime geçmeleri sağlamak ve potansiyel müşterilere ulaşmak Facebook sponsorlu reklam tipi ile olası. Yine, sayfa profilinde yer edinen düğmelere tıklatmak için verilen reklamlar, siteye trafik çekmek veya telefon ile işletmeye ulaşmak isteyenlere kolaylık sağlamak da bu reklam araçlarının arasında yer alıyor.

Bilinirlik Oluşturmak İçin Ne Yapılabilir?

Yazımızın başında, 2017 ilk çeyrek analizlerine gore Türkiye’deki Facebook kullanıcı sayısının 40 milyon olduğu için bahsetmiştik. Uluslararası tecim icra eden bir markayı göz önüne alırsak; dünya üstündeki etken Facebook kullanıcılarının 1.8 milyar bulunduğunu da belirtelim ve en yüksek hacme haiz bu pazarın arasında kaybolmamak için Facebook reklam detaylarına devam edelim. Bir markanın bilinirlik oluşturabilmesi için en iyi yol, kendi ile alakalıki fazlaca konuşulmasını sağlamasıdır. ‘Çok konuşulmak’ teriminin toplumsal medyadaki karşılığı ise paylaşımların geniş kitlelere yayılmasıdır. Peki, işletmeye ilişkin olan hesaptan iyi mi paylaşımlar yapılmalı ki bilinirlik artsın? Aslında bu probleminin cevabını vermek için toplumsal medyada uzman olmaya gerek yok. Her kullanıcı, yapmış olduğu paylaşımların başarısının almış olduğu beğeni, yorum ve paylaşımlarla ölçüldüğünü aslına bakarsanız biliyor. O şekilde şunu diyebiliriz ki; ilginç paylaşımlar yapmak ‘konuşulmak’ için ilk şart. Facebook’ta reklam verme, bu mevzuda işletme sayfalarına iyi mi katkıda bulunuyor, şimdi buna bakalım. Hesaplardan yada sayfalardan meydana getirilen paylaşımların kaç kişiye gösterime başlayacağı etken takipçi sayısı hakkında belli bir yüzdedir ve bu yüzde çok küçüktür. Sosyal medya ile alakalı oldukça fazla bilgisi olmayanlar, 100.000 etken takipçiye haiz sayfaların icra ettikleri yayınların, 100.000 kişiye erişmesini bekleyebilir fakat yanılır. Facebook reklam veren sayısını arttırmak için bu şekilde bir algoritma ile çalışır. Gönderilerin fazlaca büyük alaka uyandırması, yorum, beğeni ve paylaşım sayısının oldukça fazla olması bile, bu yüzdede ancak küçük artışlara sebep olur. Kısacası; daha çok kişiye ulaşmak istiyorsanız ne olursa olsun Facebook sponsorlu reklam seçeneklerinden yararlanmak zorundasınız. Facebook’taki bilinirlik reklamları, erişilmek istenen kişileri belirlemekle başlar. Burada amaç, paylaşımları beğenme ihtimali yüksek olan kullanıcılarla rabıta kurulmasını sağlamaktır. Hedeflemeler; ‘Temel Hedef Kitle’, ‘Benzer Hedef Kitle’ ve ‘Özel Hedef Kitle’ olarak belirlenebilir. Facebook amacın anlatıldığı hikayeler için; video, slayt gösterisi, fotoğraflar, linkler kullanılmasına ve bu içeriklerin isteğe gore Kanvas yada Döngü tipli yayınlanmasına imkan sağlar. Ayrıca reklamveren isterse reklamların nerede yayınlanacağını da seçebilir.

İnsanların Sizi Keşfetmesi İçin Facebook Neler Öneriyor?

Ürün ve hizmetler hakkındaki Facebook sayfasından meydana getirilen her yayını Facebook reklamları ile öne çıkartmak mümkün. Yine de keşfedilmeyi isteyen yeni kuruluşlar için birtakım önerilerimiz var, bunlar Facebook analizlerine göre ‘işe yaramış’ olduğu tespit edilmiş aksiyonlar.

 İnsanları ürün ve hizmetler hakkındaki heyecanlandırmak : Ürünler hakkındaki vereceğiniz kısa bilgilendirmeler, ürünün satın alana sağlayacağı faydalar veya fırsatlar ile ilgili, satın almaya teşvik edici hikayeler oluşturun.

 İnternet sitesi tıklama reklamları vermek : Siteye çekilebilecek her kişi, işletme ile ilgilenmiş anlama gelir ve bu alaka ziyaretçinin o andan sonrasında potansiyel bir alan kişi bulunduğunu gösterir. Paylaşımlara ve reklamlara, siteye trafik sağlayacak yönlendirme butonları yada bağlantıları eklemeyi unutmayın.

Anlatılmak istenenler için video kullanmak : Son dönemde video kullanılarak meydana getirilen tanıtımların, yüksek performans sağlamış olduğu malum bir gerçek. Siz de paylaşım ve reklamlarınızda entresan videolar kullanın ve bu videoların izlenmesini arttırmak için reklam verin. Bu reklamın gösterim süresi sona erdiğinde alacağınız istatistiksel veriler, size yeni fırsat kapıları da açacaktır. Video içinde ne olduğunun P’tepsi yada 0’ünü izleyen kullanıcılar benzer biçimde değişik hedef kitleleri belirleyebilir, marka ile ilgilenmiş ve etkileşime geçmiş bu kesime tekrar marketing yapabilirsiniz.

Etkinlik oluşturarak potansiyel müşterilere ulaşmak : İşletmelere daha çok insan çekmek için kullanabileceğiniz bir ihtimal de en keyifli yol, etkinliklerdir. Örneğin; mevsim sonu tenzilat dönemleri için müsait bigün belirleyip duyurusunu Facebook üstünden yapın. Bulunduğu yer, yaş, cinsiyet yada alaka alanlarına bağlı olarak etkinliğe gelmek isteyeceğini düşündüğünüz hedef kitleyi seçin ve Facebook reklamalrı ile öne çıkartın. Kullanıcılar etkinliğe katılmak istediklerini belirttiklerinde, faaliyet otomatikman bu kişilerin Facebook’taki takvimlerine eklenmiş olur ve bunu kullanıcının dost listesindekiler de görür. Ayrıca bu reklam tipi ile etkinliğe katılmayı düşünen kişilere davetiye göndermek amacıyla bir biçim doldurtabilir, bilet satışı gerçekleştirebilir veya sene içerisindeki öteki etkinliklerinizden haberdar olmak isteyenlerin yazışma bilgilerini toplayabilirsiniz.