SECİMSENİN MEDYA AJANSI

İnstagram Reklamları

Sosyal Medya Stratejilerinizi detaylı analizlerin ardından belirler, sosyal medya hesap yönetiminizi kitlenizle sizi bütünleştirecek şekilde yönetir,

yaratıcı kampanya ve aplikasyonlarla markanızı zirveye taşır.

En popüler online marketing kanallarından birisi de şüphesiz toplumsal medyadır. Sosyal medyanın hayatımızın bir parçası haline gelmesiyle beraber toplumsal medya markalar için mühim bir marketing kanalı haline gelmiştir. Instagram reklamları ve iletişimi işletmelerin hedef kitlesine ulaşmaları, onlara iyi bir tecrübe yaşatmaları noktasında son aşama mühim bir noktadadır. 2018 yılı itibariyle ortalama 2 milyondan fazla işletme hedef kitlesine ulaşmak, takipçi elde etmek yada ürünlerini hedef kitlesine sergileme noktasında instagram reklam kullanıyor.

aktif instagram kullanıcıları

1 Milyar etken kullanıcı sayısı etken instagram kullanıcıları

2018 haziran verilerine nazaran etken instagram kulanıcıların sayısı 1 milyarı geçmiş durumda. Avrupa ülkelerinin toplam nüfusundan daha çok instagram kullanıcı bulunduğunu rahatça söyleyebiliriz.

Instagram kullanıcılarının %70’i bir markayı arıyor

Kullanıcıların %70’ instagram’da bir markayı arıyorlar. Bu mecrada olmanız, müşterilerinize kendinizi göstermeniz için başka bir neden.

Instagram kullananların %80’i bir işletmeyi takip ediyor

Bu nispet işletmenizin Instagram’da var olması için büyük bir sebep. Aynı zamanda 200 milyon Instagram kullanıcısı her gün etken olarak işletme profillerini ziyaret ediyor.

Facebook’a nazaran 10 kat daha çok etkileşim oranı

Facebook her ne kadar 1.4 milyardan fazla kullanıcı sayısıyla en mühim toplumsal medya kanallarından birisi olsa da instagram’da markalar Facebook’a nazaran 10 kat daha çok etkileşim alabiliyorlar.

Kullanıcıların %60’ı Instagram sayesinde yeni ürünler hakkında bilgi sahibi oluyor 

Instagram kullanıcıların yarısından fazlası yeni bir ürünü bu mecra sayesinde keşfettiler. Aynı zamanda kullanıcıların %30’u ise keşfettikleri bu ürünleri satın aldıklarını söylüyor. Yani her üç kişiden biri instagram aracılığı ile bir satın alım işlemi gerçekleştiriyor. Bunun ne kadar yüksek bir oran olduğunun farkında mısınız?

Instagram Reklamlarında Hedefleme Seçenekleri

Instagram ve Facebook, reklam verme hedeflerinize bakılırsa size birden fazla seçenek sunar. Seçtiğiniz reklam verme amacınıza bakılırsa muayyen metrikler reklam raporlarında default olarak değişir. (siz yeniden de dilediğiniz metrikleri görüntüleyecek halde sütunlarınızı özelleştirebilirsiniz.) İnternet sitenize trafik çekmeye yönelik reklam verebileceğiniz şeklinde uygulamanızı daha çok kitlelere ulaştırabilmek için veya Facebook hesabınızı beğenen kullanıcıları artırmaya yönelik bir fazlaca amaca yönelik reklam verebilirsiniz.

Trafik hedefli kampanyalar

Instagram reklamlarını web sitenize veya uygulamanıza trafik çekmeye yönelik kullanabilirsiniz. Trafik hedefli reklam verme amacıyla kampanyalarınızı oluşturduğunuz vakit Facebook Ad Manager üstünde göreceğiniz ana metrik şu demek oluyor ki sonuç, rabıta tıklamalarını olacaktır.

Etkileşim hedefli kampanyalar

Etkileşim hedefli reklam verme amacıyla oluşturduğunuz kampanyalar, Facebook gönderinizi yada sayfanızla etkileşime geçen kullananların sayısını artırmayı hedeflediğiniz vakit tercih edebileceğiniz bir hedefleme seçeneğidir. Etkileşim hedefli kampanyalarını 4 ayrı hedef için kullanabilirsiniz.

 • Gönderi etkileşimi
 • Sayfa beğenmeleri
 • Teklif alımları
 • Etkinlik yanıtları

Dönüşüm kampanyaları

Dönüşüm kampanyaları adından da anlaşılacağı benzer biçimde belirlediğiniz bir hedef doğrultusunda reklam vermenizi elde eden kampanya modelidir. Bu kampanya modelinde Facebook reklamlarınızı dönüşümü tamamlama ihtimali daha yüksek kişilere göstererek reklamlarınızdan daha iyi sonuçlar elde etmenizi sağlar. Bu reklam modelini doğru kullanabilmeniz için ilk önce reklam hesabınızda tanımlı bir dönüşümün olması gerekiyor doğal olarak ki. Facebook Pixel’i kullanarak oluşturacağınız event’ler yardımıyla dönüşüm etkinlikleri tanımlayabilirsiniz. Facebook Pixel’i ile oluşturabileceğiniz başlıca dönüşüm etkinlikleri şunlardır;

 • Abone olma
 • Alışveriş başlatma
 • Alışveriş Kayıt tamamlama
 • Potansiyel müşteri
 • Sepete ekleme
 • İletişime geçme
 • Deneme başlatma

Tüm bunların haricinde Facebook, kendi hususi dönüşümünüzü de oluşturmanıza imkan sağlar. Yazının ilerleyen bölümlerinde Facebook Pixel’i iyi mi kurulur sorusunu da adım adım detaylandıracağız.

Katalog kampanyaları

Katalog, envanteriniz hakkındaki detayları Facebook’a aktarmanızı sağlar. Ürünler, oteller, uçuşlar, ilanlar için katalog oluşturabilirsiniz. Katalogunuzu oluşturup, ürün envanterinizi ilave ettikten sonra katalog kampanyalarını kullanabilirsiniz. Facebook Pixel ve kataloğunuzla entegre çalışan bu kampanya modeli ile dinamik yine marketing kampanyaları yada doğrudan olarak hedef kitlenize kataloğunuzdan mamüller gösterebilirsiniz. Aynı zamanda koleksiyon reklamlarını kullanabilmeniz için de bir katalogunuzun olması gerekmektedir.

Her saniye Instagram'da paylaşılan ve hacmi sürekli artan fotoğrafları kullanarak dikkat çekici kampanyalar oluşturmak ve marka bilinirliliğinizi yada satışlarınızı arttırmak için Instagram Reklamlarını kullanabilirsiniz.Seçim Senin olarak instagram reklamlarınızı hazırlamanızda her daim yanınızdayız.