SECİMSENİN MEDYA AJANSI

Tiktok Reklamları

Tiktok Reklamcılığı Dünya üstünde 500 milyondan fazla etken kullanıcıya haiz olan TikTok, potansiyel müşterilerinizle direkt rabıta kurmanızı sağlar.

Tamamen görsele dayalı olan TikTok’ da kullanıcılar 15 saniyede muhtelif filtrelerle beraber eşi benzeri görülmemiş videolar yaratabiliyorlar. Özellikle Y ve Z kuşağından Alfa kuşağına kadar, bahsettiğimiz bu üç jenerasyonunda sıkça kullandığı bir tatbik haline geldi.

TikTok kullanıcılarının `’ı 30 yaşlarının altında kullanıcılardan oluşuyor. Bu `’ın arasında A lik kesim ise 16 ve 24 yaş içinde ki gençlerden oluşmaktadır. Yani özetlemek gerekirse TikTok’un şuan ki kullanıcıları sıklıkla toplumsal aktiviteleri seven gençlerden oluşmaktadır. Eğer sizlerin de hedef kitleniz gençleri kapsıyorsa TikTok Reklamları markanızın tanınırlığı açısından oldukça büyük avantaj olacaktır.

Tiktok için toplumsal medyanın yeni evladı diyebiliriz.

Oldukça yakın bir zamana dek Tiktok ancak Z nesline hitap eden bir tatbik olarak düşünülüyordu. Fakat şu aralar reklam verenler, Z neslinin de haricinde kullanıcılara yayılmasından ötürü Tiktok reklam verme stratejilerini değiştirip tekrar düzenlemeye başladılar.

Bu stratejilerin bilgileri için kesinlikle bir toplumsal medya danışmanlığı almanızı öneririm. Uygulamanın 1,5 milyardan fazla indirmesi ve 500 milyon -aktif- kullanıcıya haiz olduğu hakikatı göze alınırsa Tiktok reklam verme işlemi firmalar için fazlaca mantıklı bir hamle.

Tiktok, markaların ağlarındaki hedef kesime ulaşmalarına destek olsun diye reklam formatları oluşturmakta.

Tiktok reklam vermek isteyen markalar için harika bir fırsat sunuyor. Kullanıcı sayısı şimdiden Snapchat ve Twitter’ı geçti bile. Aynı zamanda henüz yeni ve nispeten az bilinen bir reklam seçeneği olması sebebiyle Tiktok diğer sosyal medya mecralarına kıyasla reklama aç durumda. 2019’un başında Tiktok reklam verme platformunun beta sürümünü çıkardı. Bundan beridir Nike ve Apple Music gibi büyük markalar kendi ürünlerini eğlenceli ve özgün reklamlarla Tiktok üzerinden tanıtıyor.

TikTok Top View Reklamı: TikTok uygulaması açıldığında ilk karşımıza çıkacak video reklamdır. Tüm monitörü kaplamaktadır. 5 ile 60 saniye içinde video içerikle kullanılabilmektedir. Günlük satın alım yapılmaktadır.

TikTok Brand Takeover Reklamı: TikTok açıldığında karşımıza ilk çıkan, bütün monitörü kaplayan görsel veya 5 saniye video uzunlukta ki reklamdır. Günlük satın alım yapılmaktadır.

TikTok One Day Max Reklamı: TikTok’ta ki ”sizin için” kısmında çıkan 60 saniye kadar video süresi olan reklamdır. Günlük satın alım yapılmaktadır.

TikTok Brand Premium Reklamı: Tiktok’taki ”sizin için” kısmında 60 saniyeye kadar gösterilebilen video reklamdır. One Day Max reklamından farkı Bin Gösterim Başı (CPM) maliyet ile satın alınmaktadır. Kullanıcıları hedefleme imkanı vermektedir. (Tiktok Hedefleme* seçeneklerini aşağıda açıklıyorum.)

TikTok In-Feed Ads Conversion Reklamı: TikTok’ta e-tecim siteleri için kullanılabilecek dönüşüm odaklı reklam modeli. Mevcut TikTok hedefleri dışında, veri odaklı hedefleme, benzer kitle oluşturma ve yine hedefleme seçenekleri kullanılabilmektedir. CPC ve CPI benzer biçimde satın alım yapılabilmektedir.

TikTok Hashtag Challenge Reklamı: Oluşturacağınız etiketle kullanıcının bu etiketlerde video çekimlerini sağlatabileceğiniz, marka etkileşimi sağlayacak bir reklam modelidir. *TikTok Reklam Hedefleri içinde İlgi alanı, dil, mobil aygıt markası, işletim sistemi, ağ ve popüler içerikler bulunmaktadır.